Montáž sněhových zábran a odstranění sněhu ze střech

Montáž sněhových zábran

Ve většině případů poslouží jako prevence pádu sněhu ze střechy i tvorbě rampouchů kvalitně namontované sněhové zábrany. Montujeme tyto druhy sněhových zábran: sněhový hák, sněhová mříž, trubkové sněhové zábrany a protisněhové tašky. Volba typu zábrany zavisí především na typu krytiny a sklonu střechy. 

Nejčastěji montujeme (a můžeme doporučit) žárově zinkované mřížové sněhové zábrany, které spolehlivě zachytí i velké množství sněhu. Vyrábí se s výškou 15 nebo 20 cm. Nevýhodou těchto zábran je snad jen složitější montáž, kdy je obvykle nutné přidat střešní lať. Jejich živostnost je díky žárovému zinkování přes 30 let. Vyrábí se v různých barvách nebo v ekonomické variantě pozink.

Výhodou sněhových zábran je kromě snížení rizika pádu sněhu i snížení tepelných ztrát střechy. Vrstva sněhu funguje v nejchladnější části roku jako izolace.

Bohužel mnoho domů nemá kvalitní nebo dokonce vůbec žádné sněhové zábrany. Kontaktujte nás pro návrh sněhových zábran pro Váš dům.

Více fotek sněhových zábran

Odstranění sněhu a rampouchů ze střechy

Po vydatnějším sněžení a následném oteplení hrozí ze střech, které nemají kvalitní sněhové zábrany, pád až několika set kilogramů sněhu a ledu naráz!

Sníh, led a rampouchy ohrožují zejména chodce a zaparkovaná auta. V případě jejich pádu je za vzniklou škodu zodpovědný majitel objektu. Prevence havárie je jejich šetrné odstranění. Kromě toho velké množství sněhu a ledu poškozuje střechu, zejména při střídavém tání a zamrzání. Voda (led) se dostává pod krytinu a následně ji nadzvedává. Tímto způsobem se voda může dostat i pod bezvadnou střešní krytinu.

Dalším důvodem pro odstranění je omezená nosnost zejména plochých střech. To se týká především obchodních center, továrních hal a moderních novostaveb.

V některých případech velké množství sněhu a ledu poškodí krytinu i okapy, římsy, hromosvody a fasády.  Zamrzlé okapové žlaby a svody mohou způsobit zatékání vody po fasádě a někdy i dovnitř budovy. Při odstraňování sněhu a ledu samozřejmě střechu zkontrolujeme a navrhneme případnou nápravu. 

Sníh, led a rampouchy odstraňujeme pomocí horolezecké techniky přímo ze střechy, pracovní plošina není ve většině případů nutná. V případě potřeby provádíme práce i z plošiny.